Често срещани дефекти и проблеми при турбокомпресорите и причините за тях !
Всеки турбокомпресор е изключително здрав компонент и е проектиран да работи безпроблемно докато двигателя е в изрядно здрави и свързаните с него компоненти като, електронни компоненти ,турбо система и изпускателна система и др. са изрядни. За съжаление обаче турбокомпресорът често бива повреден, а причините за това обикновено не се дължат на него. Тук ще опитаме да разясним много от причините за най-честите повреди.
1. Недостатъчно налягане и липса на двигателно масло.
При проблеми с мазането,налягането на маслото се получава лошо смазването на турбокомпресора при което се наблюдава прекомерно износване на оста и лагерите. Съвременните турбокомпресори развиват от 130 000 до 300 000 оборота в минута. При такива високи обороти от първостепенна важност е смазването да е постоянно на триещите се елементи, често срещан проблем е некачествено смазване дължащо се на нередовна смяна на маслото,филтъра или дори липса на масло в турбото. Липса на двигателно масло се получава, когато има запушване на маслените магистрали (това са тръбичките които водят масло към турбото). Такава липса на мазане и запушване може да се дължи на различни причини, като утайки, некачествено масло,масло с високо съдържание на сажди запекло (овъглено) масло и т.н. При някои модели автомобили има фабрично монтирани фини цедки на маслото, които се запушват и ограничават притока на масло. Некачественото или старо нередовно сменяно двигателно масло също е честа причина за повреда на турбото.Ето нагледно снимки на които ще видите повреди в следствие на лошо смазване.
2. Удари и повреди по турбинната и компресионната перка.
Когато турбокомпресорът функционира то той засмуква голямо количество въздух през въздушния филтър, липсата на въздушен филтър или наличието на некачествен такъв или нередовно сменян, води до попадане на външни тела, или недостатъчна пропускливост и т.н. и съответно води до повреда в компресорната компресионната(студената) перка.Пример за това е когато външно-чуждо тяло минава през перката докато се върти и я наранява.Същите неща важат и за турбинната (топлата) перка. Примерно това може да са остатъци от стари частици от предишно турбо,разпадане на изпускателният колектор, нагар или други подобни, биха могли да повредят турбокопресорът за части от секундата.
3.Свръх температури и прегряване.
Турбокомпресорите като цяло са изложени на силни температурни диапазони и промени, при дизеловите двигатели се стига до температури от порядъка на 800 - 850 C°, а при бензиновите до над 1000 - 1100 C°! Причини като проблемна горивна система води до прекрачване на тези температурни граници и прегряване на турбокомпресора. Например, при бензиновите мотори, когато горивоподаващата система отслабне и се стигне до прекалено бедна на гориво смес, температурата на изгорелите газове се вдига прекомерно и се стига до прегряване на турбото. При дизеловите двигатели може би главна причина за прегряване са дефектни разпръсквачи (така наречените пикаещи дюзи). Прегряването най-често се изразява в посиняване на оста, която свързва перките,този белег - посиняването означава това че металът е прегрял и е загубил якост и еластичност защото неговата структура се променят, тоест става по мека и се криви много по лесно. Крива ос води до силен дисбаланс, а дисбаланса при турбокомпресора сигурна гаранция за счупване, ето и малко снимки :
4. Високо налягане на турбокопресорът и пренадуване .
Турбокомпресорите са оборудвани с разтоварващ механизъм, той предпазва от претоварване (изключение правят някои големи турбокомпресори на трактори,камиони и т.н.). Когато разтоварващият механизъм е повреден и не работи,то турбокомперът започва да вдига неконтролируемо високо работното налягане на компресирания въздух, което всъщност значи, че работи на все по-високи обороти от зададените а това е критично за него. При достигане и надминаване на определени обороти турбокомпресора изпада в срив от претоварване и съответно се поврежда. При работа на свръх високи обороти то това води до дисбаланс, защото всеки турбокомпресор е проектиран и балансиран до определен диапазон - таван на обороти зададени от производителя, който не трябва да се преминава. При блокирала и неработеща променлива геометрия VNT е най-честия пример за неизряден разтоварващ механизъм. Когато в следствие на сажди променливата геометрия блокира в затворено положение, турбокомпресорът прави налягане колкото може, докато най-накрая не се повреди.Чести са и случаите, при Waste gate турбокомпресорите, където пневматичния клапан управляващ гейта е блокирал или не се управлява в следствие на скъсани вакумни маркучи, крайният резултат е сигурен и това е повреда на турбокомпресора.Сега идва и моментът в който не трябва да забравяме и некомпетентни "майстори“ "сервизи“ , които правят неща които въобще не разбират като манипулиране на разтоварващите механизми с цел “уж“ може би повече мощност, което е абсолютно невярно и вследствие на което турбокомпресора не работи адекватно и ефекта накрая е пак повреда. Настройката на променливата геометрия и уестгейта е прецизна задача и не бива да се прави без наличието на специални машини FLOW Bench стендове и подготовка! Силен пренадув може да се получи и от неизправни електропневматични клапани по известни като N75, тези механизми управляват разтоварващите клапани и при неизправност цялата система е извън не функционира правилно .Ето и малко снимки :
5. Непропускливост и запушване в изпускателна система
Когато изпускателната система на двигателя е запушена като най-често това се дължи на запушен катализатор, запушени гърнета от разпадане им или запушен филтър за твърди частици, между турбокомрпесорът и запушеното място се събират много изгорели газове които са под налягане.При такава ситуация то тези газове не могат да напуснат и излязат навреме през изпускателната система тоест генерацията на автомобила и да отдават топлината си, като така водят до силно нагряване и прегряване на турбокомпресорът. Когато това се случи се получава проблем че повишеното налягане на изгорелите газове известно като-back pressure, упражнява огромно противоналягане тоест натиск на турбокомпресорът по посока на оста и по този начин се стига до преждевременно износване на аксиалният лагер на турбото като и повишаване на температурите и спуквания на топлият охлюв .Ето отново малко нагледно снимки :
6. Филтър за твърди частици DPF/FAP и проблеми свързани с него.
В модерните дизелови двигатели производителите вграждат филтри за твърди частици за да покрият строгите екологични изисквания, по тази причина все повече дизелови автомобили са снабдени с този филтър, наричан при някои производители DPF,при други FAP. Целта на този филтър е да събира в себе си саждите получени при работата на двигателя, след определено време когато филтърът е почти запушен със сажди и автомобила електроника види това посредством сензорите с които е оборудвана системата то се стартира процес на самопочистване наречен регенерация. Какво е регенерацията?-Двигателят променя параметрите си на работа и така успява да запали събраните във филтъра сажди, за да е по сигурно запалването, някои коли впръскват дори и в изпускатела система специална лесно запалима течност, а други дизелово гориво, когато това се случи и веднъж влязъл в регенерация и запалил саждите те започват да горят процеса трае около различно време от 10 до 30-тина минути обикновено.Самият процес може да се сравни с тлеещ комин, при тази регенерация се развиват екстремни температури в непосредствена близост до турбокомпресора, а при някои автомобили DPF филтъра е захванат директно за турбокомпресорът, така монтиран то при вяка регенерация запалените сажди горят в самият него. Резултата от всичко това води до чисто и просто прегряване! Не са редки и случаите, когато автомобилът влиза все по често в този процес и прави чести регенерации примерно за това се приема през 200 - 300 км и това означава само едно - неизправност, а процес повтарящ се все по-често и по-често означава почти непрестанно прегряване на турбокомпресорът.Можем спокойно да кажем че този филтър за твърди частици е един от най-големите "убийци" на турбокомпресора.Тук можете да видите запушен и разпадащ се такъв :
7. Неправилен,лош и липсващ баланс на средното тяло(CHRA) .
В последно време на пазара става все по трудно човек да отсее качественият турбокомпресор от боклука, изключително привлекателни са предложенията на некоректни търговци и псевдо „турбосервизи“, които НЕ РАЗПОЛАГАТ с баланс машина,нямат умения но важното е да продават... Повечето от тях продават средни части / тела които са "УЖ" балансирани при производството им в завода и са придружени с графика която е и „УЖ“ доказателство а именно тук НИЕ можем да кажем ДА ама НЕ ,защото ако сложите такава средна част на баланс машина, сами ще се убедите, че графиката не отговаря,или е до определени обороти по ниски примерно , или ИНАЧЕ КАЗАНО е сложена за красота, а баланса е под всякаква критика. Напрактика вие закупувайки на много ниска цена небалансирана,с неизвестно качество и произход, примерно китайска част, то вие си купвате част която ще издържи изключително малко. При липсата на качествен баланс това със сигурност ще причини счупване на турбокомпресорът в най-кратък срок. Напоследък е „Модерно“ да не кажем „НАВИК“ много фирми да лъжат че разполагат с баланс машини, което пък е некоректно и е друго българско явление като „какво толкова един ремонтен комплект и готово“,но това пак води до резултат на което отново е липса на баланс и повреда в турбокомпресорът. За НАС трябва даже е задължително да се отбележат и некоректни фирми разполагащи с някаква (качествена или некачествена) баланс машина която никога не е била ревизирана, която е на над 10 год. и нейната точност е под въпрос, и т.н. НАЙ лошото е че в стремежа си към все по голяма и максимална печалба, от тези „сервизи“ и „фирми“ използват стари части(нищо не се хвърля),а иммено като прегрявани оси (тоест крива ос) ,наранени перки (стари компресорни перки които имат нараняване прикрито фино с пила) или както чуваме напоследък за вид ремонт на турбокомпресор – „обиране на луфтовете“... . Такива части е невъзможно да бъдат балансирани и с най-добрата баланс машина, те са просто дефектни и не могат да предоставят качественият завършек при ремонт на турбокомпресорът. Рециклиран турбокомпресор с дефектни части със сигурност означава липса на баланс и главоболие и псоледващи проблеми а в някои случай дори до счупване на двигател. Ето още малко снимки
А тук може да видите ПРИМЕР ЗА псевдо турбосервизи след „ремонт“ на турбокомпресорът клиента изминал цели 50км после турбокомпресорът протекъл и променил своят звук , след демонтаж от нашият екип и видяното от нас можем да кажем ето ЗАЩО трябва да се доверите на професионалисти а не псевдо сервизи :
8. Непрофесионален и некачествен remap / чиптунинг.
Последен в списъка но не и последен като проблем водещ до повреда в турбокомпресорът е причинен от некачествен чиптунинг, промянта в настройките на автомобила електроника са сложно нещо и е прекалено наивно да смятате, че всеки гаражен майстор който ви предлага ремапче - чипче, ще направи всичко безопасно защото напоследък всеки стана „тунер“... . За добра настройка(тунинг) е важно да се познават конструктивните особености на двигателя, компонентите му и границите на счупване, това не означава че ако си програмист то си и „тунер“ по никакъв начин, нужно и да се познава изцяло механиката на автомобила и как работи тя.При некачествен тунинг и пример“ще вдигнем малко турбото“ то, турбокомпресора бива подложен на товар надминаващ неговите спецификации многократно и казано от от „тунера“ напомпан, прекалено много (и излишно при това), което винаги води до един краи а именно проблеми. Друг пример е лошо настроена горивна смес и горивен процес (бедни смеси при бензина, богати при дизела, некоректни аванси и т.н.) водят до тези ефекти които се виждали а именно коли преминаващи около вас правят облаци ,защото настройката е некачествена и съответно така се прегрява и турбокомпресорът! Със сигурност можем да кажем едно и то е бъдете сигурни, че некачествената настройка със сигурност ще ви повреди (бързо) турбокомпресора. И все пак тук трябва да отбележим че пишем за НЕКАЧЕСТВЕНИЯТ тунинг, защото ако всичко е направено както трябва и настройката е както трябва, добрият тунинг по никакъв начин не застрашава здравето на вашият автомобил и турбокомпресор.